Se afișează postările cu eticheta fotbal. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fotbal. Afișați toate postările

vineri, 8 iunie 2012

Didier Drogba - 157 Goluri 2004-2012



I have so much man love for him.

Comentarii de pe Youtube: "Gone, but never forgotten: Didier Drogba, Chelsea Legend"

"Goal 156 was the goal that won Chelsea the FA cup, goal 157 was the equaliser in the Champions league final...also his last kick as a Chelsea player was one that won Chelsea their first champions league trophy.. What a way to finish his Chelsea career!
Didier Drogba, a true LEGEND!"


joi, 7 iunie 2012

Chelsea vs Wigan - 9th of May 2010 - When May 9 sees a Blue Paradise in England

Chelsea 2012-2013

Formula : 4-2-3-1

Portari: Cech si-a reinnoit contractul pe 4 ani, Fat Ross Turnbull si poate Jamal Blackman ca rezerve ; Courtois posibil inca un 1 an imprumutat, poate chiar in Premier League

Fundas dreapta: Ivan titular, Paulo Ferreira ca rezerva cu experienta, Sam Hutchinson rezerva tanara. Posibil Van Der Wiel sa fie transferat, ar fi de preferat Azpilicueta de la OM. Cahill si Luiz pot juca aici in cazuri extreme.

Fundas stanga: Ashley Cole titular, Bertrand rezerva.

Fundasi centrali: Terry, Cahill, Luiz +Ivanovic if needed ; Bruma a revenit dupa imprumut, poate ar trebui incercati si cativa de la tineret.

2 mijlocasi centrali: Lampard, Mikel, Meireles, Ramires (cand nu va juca RW sau daca este cumparat si Hulk)...trebuie scapat de Essien (accidentarile isi spun cuvantul) si Benayoun (in varsta si nu s-a integrat deloc la Chelsea), poate imprumutat McEachran...sincer, nici Meireles nu ma incanta, dar in lipsa de alternative, e bun ca rezerva...se zvoneste ca il vrem pe Fellaini, cred ca vom avea toata nationala Belgiei in curand, nu m-ar deranja Kompany chiar deloc in centrul defensivei

3 mijlocasi ofensivi: Ramires, Hazard, Mata, cu rezervele De Bruyne, Marko Marin, Kakuta, Sturridge, si Bertrand pentru meciurile mai defensive. Hulk ar fi titular ca RW, caz in care Ramires probabil va trece DM. Sturridge as prefera sa fie vandut si Kakuta sa primeasca o sansa pentru un sezon intreg, macar ca rezerva.

Atacant: Torres, Sturridge, Lukaku (nu e inca pregatit destul), Hulk poate juca si ca atacant central, as vedea o rotatie Torres-Hulk cu Lukaku imprumutat.

Ar trebui vanduti Malouda si Essien, Sturridge, Benayoun, eu as zice si Ferreira si Meireles daca e adus Fellaini. Media de varsta a lui Chelsea a scazut deja foarte mult si ar putea fi o echipa buna de viitor.

Dintre tineri, Piazon ca mijlocas ofensiv ar putea primi cateva sanse, Feruz ca atacant central, poate van Aanholt, Chalobah, Hutchinson si  Kalas ca fundasi.

Champions of Europe!!!

miercuri, 6 iunie 2012

luni, 7 martie 2011

Funny thing about betting

Sambata seara, ma uitam la rezultatele din Franta. Se jucasera 6 meciuri si urma sa inceapa al 7-lea. Am sesizat ca ceva e in neregula cand ma uitam la ecran si vedeam numai cod binar: 0 1 0 0 1 0 etc. 6 meciuri din 6 se terminasera fie cu 0-0, fie cu doar un singur gol marcat. Dupa cum urma sa aflu 2 ore mai tarziu, la fel si al saptelea. Cota la pariuri pentru Sub 1,5 goluri la meci variaza intre 3 si 5 inainte de inceputul meciului. Daca cineva ar fi pariat 1 euro pe macar 6 meciuri din cele 7 pe cota de sub 1,5 goluri marcate, ar fi luat ceva in genul 5000 de euro. That is an anomaly.

Intre timp, in weekend am castigat vreo 30 lei cu pariuri de 2 lei facute. Din prima depunere de 60 lei (40 lei + 20 lei bonus de prima depunere), am jucat pariuri de aproximativ 150 lei. It's looking decent so far. Acum am facut a doua depunere de 52 de lei si urmeaza sa vad cati bani fac din ei.

luni, 14 februarie 2011

S-a retras Ronaldo

S-a retras probabil cel mai bun atacant din toate timpurile, cat talent avea Ronaldo Luís Nazário de Lima probabil ca nu va mai avea nimeni vreodata. Din pacate, cariera sa a tot fost intrerupta de accidentari la genunchi si nu a reusit sa castige toate titlurile pe care le-ar fi meritat in Spania, Italia si Olanda. Nu pot uita cum a batut de unul singur pe Manchester United in Liga Campionilor, pentru ca sa fie scos prin minutul 60 si sa le permita celor de la United sa nu fie umiliti pe propriul teren (a fost introdus Beckham si a marcat 2 goluri care au intors soarta partidei si scorul la 4-3, dubla era deja decisa), ce minunatii de driblinguri facea la Inter, facandu-si adversarii sa se loveasca unii de altii, cum a facut Motta intindere incercand sa il prinda din urma, desi Ronaldo era deja grasut...e trist cand realizezi ca deja se incheie cariera unor jucatori pe care i-ai vazut de la inceputul carierei (Ronaldo pe banca in finala Cupei Mondiale din 1994, cred ca atunci l-am vazut prima oara si am auzit de talentul sau, prima data cand l-am vazut jucand a fost in tricoul Barcelonei, dar odata cu transferul la Inter, am inceput sa vad aproape fiecare meci al sau)

Pariuri

M-am apucat de pariuri sportive pe net la Sportingbet.ro in weekendul acesta. 40 lei depunerea initiala, bonus primit 50% din depunere, deci 60 lei pt inceput. 5 pariuri facute in weekend, 2 din ele pe 6-7 meciuri, 1 pe 3 meciuri (unul incepuse deja si nu am realizat), 1 pariu pe cele 2 meciuri ramase din biletul cu 3 meciuri si 1 pe Juventus- Inter. La cele cu multe meciuri, am pierdut  (suma mica 5 lei pe fiecare, dar recompensa potentiala era de cateva milioane), biletul cu 3 meciuri pierdut pentru ca nu am cascat ochii, biletul cu 2 meciuri l-am castigat (Bolton - Everton si Levante - Almeria, miza pe echipele gazda) si am luat 30 lei cu 5 lei pariati  si ultimul pariu a fost pe Inter, desi o sa incerc sa nu pariez pe echipele cu care tin (bias and all that). Logic ca Inter a pierdut, dar zisesem ca voi paria pe ei daca imi iese biletul cu 2 meciuri. E interesant, mi-am gasit ocupatie pentru o vreme, imi place.

Ideea era ca am inceput cu 60 lei, am jucat 5 pariuri si am tot 60 lei in cont...pretty decent pentru niste pariuri facute fara sa ma interesez de ce jucatori lipsesc de la fiecare echipa, de forma lor, etc.

I hope these are not my famous last words...

vineri, 11 februarie 2011

Cum creezi un star de fotbal + Federer

Unul din cele mai bune articole despre fotbal citite ever in NY Times: How A Soccer Star is Made , despre academia de juniori a lui Ajax Amsterdam...neaparat de citit, alaturi de articolul despre Federer, Roger Federer as Religious Experience. Din pacate, nu mai tin minte unde am descoperit articolele prima data, dar acum intru mai des pe NY Times pentru ca acolo vad ca se scriu articole jurnalistice de catre ziaristi adevarati.

P.S. poze incredibile The Big Picture - Boston.com + noua localizare a acestui blog pe In Focus - The Atlantic
noua locatie aflata tot de pe Anglofil 

De ce tin cu cine tin

Un foarte bun blog pe care il citesc cam de cand s-a infiintat, Anglofil posteaza azi un articol, mai mult o intrebare: De ce tineti cu cine tineti? . Am postat acolo raspunsul intr-un comentariu, il postez si aici:

Steaua – pentru ca sunt bucurestean si primii 3 ani din viata i-am petrecut in Drumul Taberei, una din primele amintiri fiind la 1 an jumate cum ma uitam la finala Ligii Campionilor din 1986. Majoritatea familiei mele este dinamovista (unchi, matusi, nasi etc.), dar eu de mic am tinut cu steaua, cu steaua am ramas…ca refuz sa ma mai uit la meciuri din cauza lui Becali, e alta istorie, acum mai vad meciuri cu Steaua doar cand ajung din greseala pe postul respectiv sau cand mai incerc sa urmaresc un meci din cupele europene.

Chelsea – Dan Petrescu mi s-a parut mereu un jucator serios, asa ca in 1995 cand a ajuns la Chelsea, am inceput sa urmaresc meciurile si rezultatele lor. Wimbledon erau numiti gasca nebuna, dar pentru mine Chelsea era si mai si…o echipa care rar se batea la primul loc, dar care era capabila sa ii dea un 5-0 lui Manchester, dupa ce in meciul din tur fusesera umiliti cu 4-0. Echipa care intr-unul din primele ei sezoane in Liga Campionilor, si-a luat bataie pe Stamford Bridge de la Galatasaray cu 1-0 pentru ca in retur, saptamana imediat urmatoare, sa invinga cu 5-0 pe Ali Sami Yen. Zola, Hasselbaink, Di Matteo, Poyet, Deschamps, Leboeuf, Tore Andre Flo pana si Graeme Le Saux sau Ed de Goey sau Jody Morris….ce jucatori…

Inter Milano – vai cat timp am suferit cu Inter; daca la Chelsea nu trageam sperante sa ia titlu, la Inter la ce jucatori si echipa avea si ce transferuri facea an de an Moratti, mereu sufeream cand Juventus primea penaltiuri incredibile in meciurile directe; cand Lazio i-a invins 4-2 in ultima etapa si fanii scandau ca sa le lase meciul lui Inter…am inceput sa tin cu Inter cam prin 1995, sa le urmaresc rezultatele ocazional si mult mai atent am devenit odata cu transferul lui Ronaldo, un jucator care mi se parea incredibil….Bergomi, Zanetti, Peruzzi, Blanc, Jugovic, Recoba….infrangere cu 6-0 in fata lui Milan, Maurizio Ganz, care fusese inutil in echipa Interului, marcheaza apoi o tripla intr-un meci de cupa impotriva Interului…si de prin 2005 vremuri mai bune, inclusiv castigarea Ligii Campionilor cu Mourinho la carma

Borussia Dortmund – de cand a jucat Steaua cu ei prin 1997 in Liga Campionilor, mi-a placut felul cum jucau si de atunci ii urmaresc…anul acesta se intampla sa aiba o echipa foarte frumoasa si foarte tanara si meciurile lor sunt mult mai mediatizate…Jurgen Kohler …ce jucator, ce fundas

marți, 8 februarie 2011

Fun Facts

Sambata la pauza meciului Newcastle - Arsenal, scorul era 4-0 pt Arsenal, Newcastle avea cota 490 sa revina si sa egaleze. Guess what? Meciul s-a terminat 4-4 si daca a existat vreun fan din Newcastle care a pus bani la pauza si a avut atata curaj/incredere/nu l-a durut de 5 lire, congratulations.

Vineri vorbeam cu un coleg si ii ziceam ca as fi foarte tentat sa pun bani pe Liverpool ca bate pe Chelsea, deoarece nu stiu cum va fi cu Torres in teren si daca va fi un succes de la primul meci, dar mai ales pentru ca Liverpool avea cota 5,5 sa invinga, o cota imensa pentru un meci intre cele doua, tinand cont ca in tur Liverpool chiar invinsese cu 2-0. Nu am pariat pentru ca nu pot paria impotriva unei echipe cu care tin, dar drept urmare nici colegul meu nu a pariat. Guess what? Liverpool won and the world just got a little suckier.

sâmbătă, 12 iunie 2010

Analisti, my ass

Abia a inceput CM 2010 si deja prima chifla a asa-zisilor analisti de fotbal din tara lui Papura Voda: se pare ca nu Mokoena a fost cel care a gresit iesirea la ofsaid, ci Khumalo...probabil am vazut un alt meci eu si restul lumii...poate ii ajuta mai mult daca ar fi fost titular Booth, singurul alb din nationala Africii de Sud, pentru ca macar asa ar fi stiut sigur care fundas central a gresit iesirea la ofsaid

duminică, 9 mai 2010

duminică, 21 martie 2010

Idioti comentatori romani

Digi Sport, meciul Blackburn - Chelsea

Unul din comentatori: "respinge Samba, are 1,93 si o detenta buna, ca de altfel orice jucator de culoare"

Not enough facepalms or picards in the world...oare se sesizeaza careva de la CNA?

joi, 4 martie 2010

Gamba Osaka Vs 100 Japanese Kids

Meci de fotbal intre 2 echipe: una profesionista si una de amatori. Cea de amatori se va alinia in formula 40-30-30, cea profesionista...mai conteaza cum se aliniaza 11 jucatori? Ce a rezultat, puteti vedea in link-urile de mai jos.

partea 1, partea 2, partea 3

La noi de ce nu incearca nimeni asa ceva intr-o sambata dimineata? Ar aduce lumea pe stadion,
si-ar mai apropia fanii de echipa, si-ar face publicitate...noi suntem multumiti in schimb cu jiji, copos si echipa de actionari de la dinamo