duminică, 10 februarie 2008

Boobs of the day - Federica Ridolfi




Damnnn...these Italian chicks rule...will go to Italy just for the chicks...don't care about the cities or anything else (except Milan, must go to San Siro..:D)

via bastardly

Festivalul filmului japonez 25.01.2008 - 31.01.2008

Am fost anul asta seara de seara, am vazut toate filmele...a fost un pic obositor, dar s-a meritat...majoritatea filmelor au fost foarte bune...cinematografia americana was kind of put to shame de cele 7 filme prezentate...spectatorii au fost civilizati, in mare parte (au mai fost rarele intreruperi ca unii isi uita mobilele deschise, altii se ridica in mijlocul filmului sa se duca sa vb la telefon etc..oricum au fost rare, cred ca sub 5 intreruperi pe durata celor 7 zile)...am ras de o tipa emo, care avea un hahait de mitraliera, si cred ca am auzit-o in fiecare seara, mai putin la "Femei in oglinda", care a fost singurul film mai plictisitor (din punctul meu de vedere si din cel al lui Adi)

Anul acesta au adus filme facute de regizori mai putin cunoscuti, filme premiate la festivaluri internationale, filme facute dupa anul 2000 (Ping Pong Bath Station a fost singurul film realizat inainte de 2000)...

Bright Future (2003) - Filmul din prima seara prezinta povestea a 2 tineri amici, Nimura si Mamoru, care lucreaza intr-o fabrica si au o prietenie mai ciudata. Mamoru are un singur tel aparent in viata: o meduza pe care incearca s-o adapteze la apa dulce si un tel mai putin aparent: ingrijirea lui Nimura, care pare si probabil ca este un pic mai lent. Seful celor 2 amici trece probabil printr-o criza a varstei mijlocii si incearca sa se apropie de cei doi...omul se invita in viata lor, reuseste sa ii irite (intr-o scena amuzanta Mamoru nu intervine cand seful introduce mana in acvariul meduzei si il opreste si pe Nimura de la a spune ceva)...il concediaza pe Mamoru cand afla ca meduza era veninoasa (otravitoare, nu stiu care e termenul potrivit) si Mamoru ajunge sa-si ucida seful si pe nevasta acestuia ...de aici se ajunge la o legatura puternica intre Nimura si tatal lui Mamoru si un viitor luminos reprezentat de adaptarea meduzei la apa dulce...

Filmul este foarte interesant si foarte ciudat, mi-a luat 2 zile sa realizez ca Mamoru este Kakihara din Ichi the Killer...this guy rules:D


Byplayer (2000) - Unul din cele mai tari filme ale festivalului, am ras de ne-am prapadit la povestea vietii lui Taiji Tonoyama, un actor de roluri secundare cu o viata fascinanta si peste 150 de filme la activ...Adriana se mira la cat a putut suporta sotia lui, Kimie (adica a doua sotie...adica nu era chiar sotie, ca nu era in acte....aaa, the man was a genius :D)...un fel de film combinat cu documentar...o actrita care a jucat in multe filme cu Taiji converseaza intr-un fel cu actorul in momentele grele ale vietii acestuia...un film care te poate face sa versi o lacrima in momentul in care Taiji moare si care te face sa razi cu hohote in momentul urmator cand este prezentata poza de la inmormantarea sa...un film care merita vizionat

GO (2001) - Filmul poster al festivalului, cel mai premiat, probabil cel mai bun (concureaza cu Byplayer pentru locul 1)...problemele unui tanar corean nascut in Japonia, care se considera japonez, dar este tratat ca un strain "de sange murdar", un zainichi...este o poveste de dragoste intre Sugihara si o tanara fata japoneza, este o poveste despre viata lui Sugihara, care trece de la a fi un rebel total si a folosi violenta pentru a rezolva orice problema la un tanar care realizeaza ca poate fi mandru de cine este si de parintii lui...un film foarte bun si un actor, Yosuke Kubozuka, care ar putea face roluri la fel de bune si in filme americane (cu mult mai mult acces la public, exemplul recent fiind The Departed, un film de rahat, dar de care a auzit toata lumea, pe cand un film genial ca Infernal Affairs, filmul original dupa care a fost facut The Departed, este aproape necunoscut pentru cei care nu sunt cinefili si chiar si multi cinefili sigur nu au auzit de el...and talking about fucking irony, The Departed primeste Oscar pentru Best Writing, Adapted Screenplay...in conditiile in care scenariul este copiat fraza cu fraza din Infernal Affairs, actorii joaca jalnic, si regizorul primeste Oscar for that crap...Asian movies rule compared to American ones)


Ping Pong Bath Station (1998) - Un film lent, amuzant, previzibil despre ping pong, criza unei neveste japoneze...intr-un rol mic, apare actorul principal din GO..

Women in the Mirror (2002) - Cel mai plictisitor film al festivalului, o muzica stridenta si data foarte tare comparativ cu sonorul general al filmului...3 generatii de femei, femeia de varsta mijlocie facand sau nefacand parte din familie...ramane la latitudinea spectatorului...nu l-as recomanda nimanui...

Ramblers (2003) - Cel mai scurt film al festivalului, despre 2 tineri regizori pe care actorul principal ii lasa balta si cei 2 ajung sa viziteze fara prea multi bani o regiune frumoasa a Japoniei...destul de lung si de bun incat sa ne tina fascinati in scaune, destul de scurt incat sa nu plictiseasca...

Breathe in, Breathe out (2004) - Ultimul film al festivalului, un film foarte frumos despre taiatul frunzei la caini...aaa adica taiatul trestiei de zahar pe o plantatie imensa...5 oameni care sunt platiti pentru aceasta munca, dar rasplata cea mai mare este eliberarea de grijile cotidiene, fuga de lume....

Abia astept anul urmator :D

vineri, 8 februarie 2008

Scurte

Cica constitutia Romaniei e neconstitutionala. Mie mi se pare contradictie in termeni, dar...fie.
Un pusti rus la 15 ani compune simfonii si dirijeaza orchestre la premiera propriului balet (compus de el... inspirat din Cartea Junglei)
Un artist danez cu o viziune diferita asupra lumii care si-a creat propriul stat: Pink State.

Brotherhood - 2005
Marco Evaristti

miercuri, 6 februarie 2008

Constatare

In seara asta m-a lovit: nu am mai vazut cersetori prin metrou de aproape 2 saptamani...de auzit sigur nu i-am mai auzit, de vazut nu imi aduc aminte...oare au inceput sa isi faca treaba paznicii aia? oare s-a plans destula lume de cersetorii aia?....oare s-au lasat cersetorii pagubasi si au trecut la munca, din cauza ca lumea nu le mai da bani?...one has to wonder...

De ce de fiecare data cand las privirea in jos si ma gandesc la treburile mele, se trezeste cate o gagica sa creada ca ma uit la fundul ei si incepe sa imi zambeasca? ...e deja a treia oara pe sapt asta cand se intampla...maybe it's a spring thing

Un fel de "get well present" pentru Alex


Kelly Sandino - via Camel Tap

Imogen Bailey - via Double Viking

marți, 5 februarie 2008

Pentru ca si britanicii sunt idioti

Ei bine s-a demonstrat ca britanicii cu fumurile si monarhia lor nu sunt mai breji decat retarzii de americani. Pai cum bai frate sa spui ca Winston Churchill e un personaj fictiv, la fel ca Richard I (supranumit si "Inima de Leu") .... nu mai zic de Cleopatra... (macar aia doi dinainte fac parte din istoria tarii aleia), dar poti spune ca Sherlock Holmes a existat. Pe ce lume traiesc oamenii aia de personajele din romane iau locul oamenilor care au existat cu adevarat? In tara aia se face istorie in scoli?

E ca si cum as spune ca Imparatul Verde a domnit prin Tara Romaneasca si ca Nicolae Iorga nu a existat in realitate.

luni, 4 februarie 2008

Boobs of the day - Holly Weber



via bastardly

yikes...am o gagica asemanatoare la birou...am vazut-o prin primele zile...nu am mai vazut-o de atunci, probabil si din cauza ca observa ca ma uitam ca idiotul la tatele ei...kiddin', I could never stare at a woman's boobs :D...but she really had big bazookas

sâmbătă, 2 februarie 2008

Royal Rumble 2008

Stiu ca e o pierdere de neuroni, stiu ca e fals (WRESTLING IS NOT FAKE...pt cei ce au vazut filmul in care Oliver Platt era campion la wrestling si David Arquette un fanatic al chestiei asteia, ca sport nu ii pot zice)...dar ne ajuta deseori sa adormim (chiar incepeam sa dau pe sport.ro in speranta ca voi da de wrestling si voi putea adormi) si mai e si Royal Rumble care ne amuza teribil si chiar reusim sa-l urmarim cap coada...si asa ajung la ce vroiam sa zic, tocmai am vazut promo-ul la Royal Rumble 2008, care va fi transmis si de sport.ro pe 14 februarie (spread the love, people)...este printre cele mai tari reclame vazute in ultima vreme, este pur si simplu geniala:



P.S.: stiu ca a fost pe 27 ianuarie deja, nu vreau sa aflu cine a castigat pt ca piere tot farmecul...si chiar daca as afla cine a castigat, tot o sa ma uit ca sa vad eliminarile...(comentatorii de la sport.ro sunt idioti, penibili, etc...ei se freaca la ochi cu sare (citatul lor))

P.S. 2: pentru cine vrea sa vada tot show-ul Royal Rumble 2008, iata partea 1 si partea 2

vineri, 1 februarie 2008

Reactii

Treaba care mi se intampla de fiecare data.

Terminandu-mi programul zilnic la 4 si Alex la 6, cumparaturile din timpul saptamanii le fac aproape numai eu. La fel si azi. Ma duc in Mega Image sa iau ce-mi trebuie ca sa fac pizza. Si pentru ca la pizza merge bere, am luat si o sticla de 2 l de bere. Langa mine era o tanti, nu prea trecuta, cam cu vreo 10-15 ani mai in varsta ca mine. Evident ca mi-a aruncat o privire de parca eram ultima alcoolica, atat de dezaprobatoare era!. Bine ca m-a educat mama bine, ca imi venea sa-i dau cu sticla in cap. Nu ar fi patit multe, ca sticla e de plastic, asa ca poate o socam un pic. Ce ma streseaza e ca nu e prima data cand primesc asemenea priviri. Frate! Ce dracu se intampla? Nu mai poate o femeie sa cumpere o sticla de ceva cu alcool ca gata! toata lumea se uita urat.

Mai iesiti fratilor din pestera ca lumea nu e chiar asa. Daca sotul vostru e alcoolic sau matusa Aglaia e alcoolica, nu inseamna ca si eu sunt daca imi iau o sticla de bere. Uitati-va urat la mine daca incep sa beau inca din magazin sau daca am chilotii pusi peste blugi, altfel o sa ma uit si eu stramb cand va cumparati sapun sau sampon si o sa va dau de inteles ca sunteti niste imputiti.

Net

Sa ma mai plang cand pica netul...Uite ce patesc altii... multi altii.

Cred ca e destul de naspa atunci cand pica netul intr-o tara intreaga. Tot sistemul bancar paralizeaza, aeroporturile nu mai sunt utilizabile, nu mai zic de sistemele de alarma si de sateliti. Nu imi pot imagina ce haos se poate crea.

Si eu ma enervez cand imi pica netul o jumatate de ora.