joi, 3 aprilie 2008

You've got mail!

Nu e-mail... ca din alea am destule... ci primite in posta. Ca de exemplu astea:


Acum intreb eu... cat de mare e diferenta fata de asa ceva?

Din cate vad eu diferenta reala este in corectitudinea limbajului, dar esenta pare aceeasi. Nu vreau sa fac comparatie intre una si alta, dar cand ma trezesc cu asa ceva in casuta postala odata la cateva luni...

Prima data cand am primit asa ceva a fost din partea unei doamne care batea la usi sa imparta treburi din astea. Cand i-am spus ca nu am nevoie de asa ceva s-a uitat crucis la mine. Intrebarea de baraj a fost la final: "si chiar aveti o viata atat de roz?", ei bine nu dar nu cred in asa ceva, si in plus am intrebat-o: "vreti sa o iau si sa o arunc la gunoi?". A ramas cu gura cascata. Ei bine vad ca au adoptat stilul impartitorilor de fluturasi de pe strada. Le baga in cutia postala ca sa scape de ele. Si acum si fluturasul asta le va lua calea celorlalte: la gunoi!

A murit Sabin Balasa

Avea 75 de ani si cancer generalizat. Pacat. Pentru ca a fost un pictor foarte talentat. Il va plange multa lume, dar mai ales wanna-be starletele romanesti care nu au apucat sa beneficieze de pe urma generozitatii acestui domn. Ramane ca stafeta sa o preia Irinel Columbeanu. Poate doamna Columbeanu va fi intelegatoare... pana la urma sunt suratele ei mai sarace... nu?

luni, 31 martie 2008

Din weekend

Am fost la Ploiesti, am chinuit un liliac tot weekend-ul, mancat floricele, fost in oborul din Ploiesti, luat bomboane mentolate chinezesti verzi cum erau alea de cand eram mici, luat macrou afumat de la rusi (bestial), a facut accident microbuzul cu care ma intorceam in Bucuresti (accident minor = un prost cu un mercedes cu nr de Arad a scapat masina de sub control, a virat brusc si a zburat un parapet d-ala alb-rosu, care parapet a intrat in noi => far busit...scapat in 15 min), am ajuns in Bucuresti, metroul si ratb-ul mergeau infect duminica seara...20 min asteptat metrou la Victoriei + 20 min tramvai la Iancului (timp in care nu a trecut nici macar vreo masina) => am facut din Ploiesti pana la Victoriei cam cat am facut de la Victoriei pana la Delfinului...

In weekend am vazut doar meciul Stelei, joc slab, nu stiu pe ce au dat astia de la Antena 100 mil euro pt 3 sezoane...mi se pare o suma mare pt 1 campionat jalnic....dupa decizia alora, pana si Adi a inteles ca e mai bine sa pui mana in gat unui arbitru si sa-l imbrancesti decat sa vorbesti cu el ca cica faci presiune...lectie pt Lovin: data viitoare, da-i una intre picioare si fugi de acolo...ca sa nu faci presiune asupra saracului....

130 de mail-uri primite la munca in timpul a 2 zile lucratoare in care am lipsit...mi-e teama pt Paste, cand voi lipsi vreo 5 zile pe motiv de concediu...o sa stau o zi numai ca sa le citesc pe toate :D

De dimineata, ma uitam la o jigodie de taximetrist cum face scandal unuia care stationa putin in rondul de la Delfinului...ca ala e locul lui, ca bla bla...unii dintre taximetristi merita batuti pana capata bune maniere...

Am vazut o chestie amuzanta pe fluturas...deduceri personale...ce dracu mai sunt si astea?...multi bani mai fura statul asta din salariul brut...

Incep sa cred ca angajatii din strainatate ai companiei la care lucrez nu fac deloc training sau sunt angajati pe principiul baba oarba (angajator legat la ochi, alege la nimereala din multime)...in rest, astept sa vad daca in seara asta beau si vad filme de groaza....

Poze amuzante

Tot primite pe mail...mai intai cateva din Romania:

marca romaneasca nelipsita, injuratura de final

fetelor, care ati mers cu firma asta?

mai bine nu cred ca o putea zicea cineva in incercarea de a convinge fetele sa inghita

apoi niste imagini la fel de amuzante, dar mai freakish, prin parcarea de la vreun mall




ma intreb care e ala de a parcat-o asa aproape, posibil sa se si cunoasca oamenii

si ultimele 2 sunt straine:

geniala si perfect adevarata

everybody's been here at least once

Lovituri

Loviturile pot fi amuzante, dar pot fi si al naibii de dureroase...cateva exemple un pic mai jos:




primita tot pe mail, tot azi...a fost un weekend full pt ala de le-a trimis

Cand seful nu vine la munca

Foarte adevarat poate in strainatate...ca unde lucrez eu, nu cred ca se pune problema...plus ca azi n-a fost vreme de golf



primita azi pe mail la munca

duminică, 30 martie 2008

Angelina...

Pentru ca "I'd go lesbian for her" si pentru ca Alex sa aiba la ce se gandi cat timp nu voi fi acasa... noua reclama pentru Shiseido. Alex....Enjoy!

joi, 27 martie 2008

Spencer Davis Group - I'm a Man

Videoclipul la reclama cu cainele de mai devreme, din 1960, cu versuri very cool...



Well my pad is very messy
And there's whiskers on my chin
And I'm all hung up on music
And I always play to win
I ain't got no time for lovin'
Cause my time is all used up
Just to sit around creatin'
All that groovy kind of stuff.

I'm a man
Yes I am
And I can't help
But love you so
I'm a man
Yes I am
And I can't help
But love you so.

Well if I had my choice of matter
I would rather be with cats
All engrossed in mental chatter
Moving where our minds are at
And relating to each other
Just how strong our wills can be
I'm resisting all involvement
With each groovy chick we see

Well I'm a man
Yes I am
And I can't help
But love you so
I'm a man
Yes I am
And I can't help
But love you so.

I got to keep my image
While suspended from a throne
That looks out upon a kingdom
Full of people all unknown
Who imagine I'm not human
And my heart is made of stone
I never had no problems
And my toilet's trimmed with chrome
I'm a man

Yes I am
And I can't help
But love you so.
I'm a man
Yes I am
And I can't help
But love you so.

Reclama Volkswagen Polo UK

This is freakin' hilarious...and damn catchy too...genial cainele, mi-a bagat in cap melodia si ma face sa rad incontrolabil cand il vad cum tremura...maine ii fac poze celui mai urat caine ever...o intrece pana si pe Pufi...and I think this dog is black underneath all this white...he's got a huge johnson....



via deea

Perle...

E posibil sa fie vechi si rasuflate. E posibil sa fie peste tot pe net, insa am ras cu lacrimi. Am un amic care luucreaza la Orange si mi-a povestit si el niste chestii asemanatoare. Concluzia e ca mare e gradina Domnului si multi detin celulare.

Iata cateva exemple elocvente:

1. Oper.: Factura dumneavoastra nu s-a emis inca, bla, bla...
El: Domnisoara, factura este ptr. mine ca ciclul gagicii mele, cum nu vine, cum incep sa ma ingrijorez...

2. - Ce tip de telefon aveti?
- Mobil !

3. "Nu mai vreau factura detaliata, vreau en-gross ..."

4. "Doamna, ma tot suna unu' Mist Calls, cine e dom'ne asta?"

5. Am incercat sa-mi apelez numarul azi si imi spune ca mi s-au restructurat apelurile.
(dupa verificare)
- Telefonul dvs. este blocat pentru ca ati cerut acest lucru, fiind furat.
- Asta stiu, dar de ce nu pot sa mai sun?

6. Oper.: Nu va aud! Va rog indreptati-va catre o fereastra!
El: Unde sa ma mai duc, dom`le? Eu sun din Costesti si sunt pe acoperisul casei!!!!

7. Rep: Ce aparat utilizati?
Clientul: Un Mitibusii... a incercat sa se corecteze (dealerii se prapadeau de ras in magazin)... Mitibusu adica...!

8. Avea tel. blocat, operatorul dicteaza formula de deblocare pt. Motorola apoi...
Oper.: Va rog sa tastati acum codul pe telefon ca sa ma asigur ca se deblocheaza.
A inceput sa formeze codul dar oper. auzea in casca cum il forma.
Oper.: D-voastra de pe ce tel. vorbiti?
Ea: De pe fix.
Oper.: Si pe ce tel. tastati codul puk?
Ea: Pai pe fix, nu?................

9. "Doamnaaaaa!!!! Daca vorbesc la telefon din cada ma curentez?"

10. "Am facut si eu abonament si imi apar doar numerele de la politie, salvare, etc... Numerele prietenilor mei cand apar in agenda?"

11. Oper.: Telefonul este dual band?
Ea: DA, ESTE PORTOCALIU, GALBEN. (!!!!!).

12. As dori sa reziliez si eu contractul.
- Si care ar fi motivul rezilierii?
- Ieri mi-am pus telefonul la incarcat si dupa o ora a explodat!

13. "Domnule am cumparat si eu un tel din Grecia si-mi cere codul de tel. Imi puteti da si mie codul sa sparg telefonul?"

14. Mai vreau si eu PUK-ul odata!
- Ce s-a intamplat?
- L-am scris pe nisip, dar a trecut un drac de copil si l-a sters.
- Pai si acum se poate intampla.
- Nu, ca acum am intarit cu apa si am batatorit locul cu lopatica lu' fiica-mea.

15. - Deci, pentru anularea redirectionarilor, trebuie sa mergeti in meniul Configurare apeluri!
Tacere.
- Ati inteles?
- Da, deci ma duc inapoi de unde l-am luat, acolo in Tineretului.

16. "Daca folosesc calculatorul din telefon, ma costa ceva?"

17. - Nu stiu ce se-ntimpla, nu mai pot trimite mesaje, iar de azi-noapte imi vine incontinuu acelasi mesaj...
- Si care e textul mesajului?
- "Noapte buna, Nelutu"...

18. "Nu ma descurc cu telefonul, am avut o copilarie nefericita...!!"

19. Dupa cam 15 minute de discutii cu un client, se aude cineva batand intr-o usa care apoi se deschide, la care clientul tipa foarte panicat: "Ocupat!!! Ocupat!!".

20. - D-na, eu fusei dusa p'afara si aparu un plic pa telefon. Da' nu umbla nimeni la el. Noi am mai sunat la dumneavoastra si ne-ati dat o formula cu stelute. Am cautat-o, acuma' am pus stelutele si nu dispare d-na, nu dispare plicu'!
- Inseamna ca ati primit un mesaj.
- Da nu umbla nime la el niciodata.
- Ce aparat este?
- Gesem d-na.

21. "Domnisoara... vreti neaparat sa fac proces cu nevasta-mea???? Ma suna si voi o cuplati cu amanta mea???? S-au certat astea doua... scandal... acum plang amandoua... Si aia micii.. Imi distrugeti familia!!!!"

22. "Domsoara Anca, dumneavoastra v-ar conveni sa va suiti pe casa sa vorbiti la telefon? Ca in armata, ies la -10 grade afara, imi iau ceva pe mine si fugi pe casa sa raspunzi la telefon. Odata s-a rupt scara, imi reparati dvs. telefonul daca imi scapa?"

23. Client: "Dom'le, eu am scurtcircuitat cartela!!"
Oper.: "Cum anume, puteti sa fiti mai explicit??"
Client: "Pai... de 3 ori PIN, dup-aia PUK de nu-stiu-cate ori... si poc!!"

24. "Dom'le, eu va fac scandal! Si voua si lui! Il sun pe barbatul meu si-mi raspunde una cu nu stiu ce limbi straine... Ce treaba are el cu aia... cu limbile?"

25. "Si este cineva acuma pe Chat? Daca intru si nu e nimeni, ce fac? Stau asa, ca Bula, singur acolo?"

26. "Stii ce am facut cand a scazut semnalul? L-am scuturat, ca eram nervos, si si-a revenit imediat.."

27. - Ce valoare are factura dumneavoastra?
- Nu stiu, de-aia am sunat la dumneavoastra!

28. "Cand stiu ca e gratuit apelul, mi-e lene sa mai deschid plicul."

29. "Daca sun si eu de aici pana in Italia, imi spuneti si mie cu cat sunt compostata??"

30. "De ce ne dati tarifele in centi DACA ABONAMENTUL E IN DOLARI?!"

31. Era vorba de formula de deblocare a PIN2. Nu reusise sa-l deblocheze.
Oper.: "...Si, spuneti-mi, va rog, din ce pozitie ati introdus aceasta formula?"
El: "Pai...din pozitia normala a omului, din picioare."

32. "Doamna, am un mesaj pe telefon, mi-a aparut o "fata", adica un cap patrat cu un ochi si un nas. Ce fac acum cu fata?"

33. "....Don'soara, io am scos cartela din telefon si am pus-o pe masa... si am pus ibricu' fierbinte pe ea si s-a topit..... acu' ce fac...?"

34. Oper.: "Cu cine am placerea..."
El: "Nu am nici o preferinta!"

35. - Cand platiti cel mai urgent?
- Pai, nu stiu, ca deja mi-au taiat curentul si cablul acasa!
- Taiati-ma si dumneavostra, ca oricum mi-ar sta rau sa vorbesc pe intuneric!

36. - Desigur, imi puteti spune ce tip de telefon utilizati? (incercare esuata)
- V-as ruga sa-mi descrieti telefonul dv.
- Da, are trei taste supuse una peste alta in forma de piramida!

37. "Un prieten de al meu a patit un necaz: a umblat cineva cu mobilarul lui si l-a blocat. Acum cere Puk... si altceva nu vrea si pace. Cine-i dom'ne puk asta ? Si ce vrea de la noi?"

38. "Doamna, la un mesaj primele 3 cuvinte sunt gratuite?!?"

39. "Domnule draga, am tastat si eu codul pin, si mi-o zis "codul pin erodat""

40. El: Am si eu o problema cu incarcarea...
Oper.: Adica?
El: Mi-a cazut celularul din cartela...

41. "Credeti ca este o problema de retea? Dintr-o data mi-a scazut frecventa radio, deci toate casutele de pe telefon mi s-au golit, iar apoi mi-a aparut pe telefon "Cautare...", adica ma cauta cineva. Cine credeti ca m-a cautat?"

42. "Daca trimit un sms pot sa scriu si prostii ?!!!"

43. - D'soara!? Cum m-auziti?
- Foarte bine!
- Pai da, ca sint in canal si am vrut sa stiu cum s-aude!

44. Oper.: Ce tip de Motorola este?
El: Dn-a nu stiu, dar este grasunel si cu marginile rotunjite...

45. El: Fiti amabil, cum pot afla nr de telefon al cartelei de pe care va sun?
Oper.: Cand ati cumparat-o nu vi s-a spus numarul?
El: Pai...sa fiu sincer, o am de la un baiat care a furat-o de la cineva si... eu am furat-o de la el!

46. "D-ra. spuneti-mi si mie, tot vad pe tel. " Contactati operatorul de retea..."... Cine este, dati-mi si mie nr-ul lui de tel. sa-l sun si sa vad ce vrea de la mine ?..."

47. Client: Da' de ce imi vine factura?
Oper.: (blocat total) pai...serviciile noastre (bla-bla)
Client: Da' io ce fac cu ea ca de vreo luna a venit?
Oper.: Pai recomandarea mea este sa o platiti
Client: Da' de ce sa o platesc?... Si daca n-o platesc? Nu vreau dom'ne s-o platesc. Asta-i buna! Nu vreau si gata!!!

48. - ...Spuneti-mi, va rog, cand ati facut ultima incarcare a cartelei dvs.?
- Ieri seara. Am tinut-o vreo 4 ore la incarcat.

49. "Mi-apare si mie o scrisoare pe ecran....spuneti-mi cum pot sa intru in contact cu ea.....?"

50. - ...Am si eu telefonul blocat...
- Ce va scrie acum pe tel?
-..."etern cod PUK!!!!" (dupa ce tasteaza PUK):
- Ce va apare pe tel?
- ..."etern nev PIN!!!"...

51. - ...Ce se intampla domnule ca de 3 luni de zile nu mai primesc factura?
- Pai haideti sa verificam daca adresa de facturare este cea corecta (si era)....
- Aveti probleme in primirea corespondentei?
- Pai ce probleme sa am ca aici in scara blocului nostru numai vecinul de la 2 are cutie, restul sunt demolate!!!

52. "As dori sa-mi activez serviciul de ocolire de identitate..."

53. "Am sunat sa va rog sa-mi blocati cartela pt. ca mi-a fost rapit telefonul!"

54. "Ia ziceti, serviciul asta, Cost Control, pe cine controleaza, de fapt? Pe noi sau pe dumneavoastra?"

55. - Buna seara, vreau sa dau si eu un telefon pe ascuns?
- Ce tip de telefon folositi?
- Nu stiu, ca e intuneric in casa.

56. "Am sunat la 444 si colega dumneavoastra automatizata mi-a spus la revedere