Se afișează postările cu eticheta prostii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta prostii. Afișați toate postările

vineri, 23 noiembrie 2007

Bah cat de rahat sa fii?

Bah cum se vede ca scenaristii sunt in greva...dupa episodul bun din Heroes de saptamana trecuta, am apucat acum sa vad ep 9 din Heroes...cat de rahat, cata penibilitate...daca urmatoarele 2 episoade nu sunt macar bunicele, bag organul in el de serial jalnic...cum m-a plictisit in primul sezon in primele 5-6 episoade, asa m-a plictisit tot sezonul 2...auzi tu, sa fii agent al companiei si de la 5 m sa nimeresti pe una doar in umar, comparativ cu un indian urat cu spume care nu a tras in viata lui cu arma dar iti da headshot-ul de la aceeasi distanta...sa mai zic ceva de faptul ca era atat de clar ca Noah va fi reinviat cu sangele lui Claire? hai sictir...Dexter, in 2 sezoane cu buget mai mic ca Heroes si Prison Break, si-a batut joc de ele...mai bine ma uit naibii la un serial foarte bun decat la doua mediocre si, in cazul lui Heroes, chiar de toata jena...jesus, 2 episoade si apoi sa se duca dracu invartindu-se daca continua in nota sezonului 2...si prison break mai ma uit pana dau de un asemenea episod de tot rahatul sau pana ma decid ca deja o intind prea mult (primul sezon a fost fenomenal, al doilea deja o lalaia, al treilea are momente aberante)

Slow day

Vineri... m-am plictisit azi ingrozitor. Nu-mi place atat de mult sa lucrez singura acasa. Nu am si eu pe nimeni sa schimb o vorba. Si cand vine Alex acasa nu are chef de vb ca e obosit, iar pana isi revine e deja tarziu si eu ma bag la somn...

"ai vazut? iar s-a dus la toaleta!" - o bucata din una din cele mai cretine reclame vazute pana acum. Produsul minune e Prostenal si dupa cum spune numele e pentru cei care au prostata marita. Ce mi se pare cretin e felul in care e prezentata situatia: 3 prieteni destul de grizonati stau la masa. Unul din ei tot pleaca la toaleta... e totul atat de casual....si evident ca unul din tipi se intampla sa aiba la el o cutie cu medicamentul minune. Parca iarna asta e epidemie de asemenea reclame: toate la medicamente care te ajuta sa faci pipi mai usor si in unele situatii fara dureri. Toata lumea stie ca asta nu e un subiect despre care sa se vorbeasca cu lejeritate, poate fi chiar jenant, dar pentru ca baietii astia care fac reclamele sunt platiti cu bani buni, ar trebui sa gaseasca o metoda mai inteligenta de a face reclama la aceste medicamente. Nu de alta dar sunt ridicole reclamele astea.

Ca m-am apucat sa vorbesc de reclama aia...mi-a adus aminte de alta... frumoasa reclama, la un sampon tare destept care face parul drept chiar si "fara placa"! Sloganul este mortal. E ceva de genul "Te-ai simtit vreodata atat de plina de incredere?" Sa dea naiba daca asta nu-mi suna a slogan pentru tampoane.

Parca toata publicitatea de la noi se scufunda intr-o mare de mediocritate. Reclame preluate sau copiate. Ciudat. Ramasesem cu impresia ca avem oameni destul de talentati in domeniul asta... dar se pare ca au intrat in concediu prelungit.

joi, 15 noiembrie 2007

Prima TV

Cea mai tare faza. Butonand la teveu am nimerit pe mirifica emisiune de pe Prima TV "Curat/Murdar". Ei bine si pe cine vad eu? Pe un ciudat pe care l-am vazut odata la metrou si nu cred ca-l voi uita vrodata. Un agarici de maxim 1,60 m, cu parul lung, galben ca puiul de gaina, cu un milion de siraguri de margele la gat si la maini, bineinteles ca toate asortate cum se cuvine cu hainele purtate si cu incaltamintea, cu o voce de handi-bel si aspect in consecinta.

Nu sunt homofoba, dar cand l-am vazut pe tipul asta l-am etichetat imediat ca fiind homosexual. Dar genul ala scarbos pe care-l mai vezi din cand in cand la televizor cand se mai dau reportaje despre viata in puscarie... inca ma minunez ca era incaltat cu adidasi si nu cu sandale de curva cu talpa si toc din plastic transparent.... cine se uita la filme XXX stie despre ce vorbesc.

Oricum, casa oamneilor alora arata infiorator. Rar am vazut asemenea mizerie la un loc, dar pentru ca am vazut cateva chitari stivuite undeva, parca vad scuza antica si de demult: "e artist domnule!".

Prima TV este un izvor de eterna uimire pentru mine. Cred ca sunt cei mai hoti cu putinta. Acum am vazut ca au bagat o noua emisiune "Meserii Prigonite". Cine se uita din cand in cand la Discovery Channel si vede emisiunea "Meserii Murdare" (dirtiest jobs - cred). Au copiat inclusiv culorile de la promo. Se vede carui gen de telespectatori de adreseaza postul asta de televiziune: inculti care nu se uita decat la reality-showuri de toata jena si care stiu sa se distreze doar pe manele si injurandu-se unul pe celalalt, oameni care nu am mai citit o carte de cand lumea si pamantul si care prin urmare nu vor sesiza niciodata furaciunea asta jenanta.

Acum incepe "tradati in dragoste".... nu stiu daca o sa am curajul si nervii necesari ca sa ma uit la asa ceva... Ernest este in schimb fabulos, zici ca are un par infipt in fund si vorbeste de parca il strange cineva de coaie (pardon my french). Circ in toata regula... doamne ce de cretini....

Oare toata lumea se uita la emisiunile astea doar din curiozitate? Sau chiar exista si care se uita in mod constant? (Maricico! Vino repede ca incepe aia cu tradatii). Si cred ca i-am injurat suficient... ca acum nu prea mai au imagine.... frumos flicaie curcubelul ala pe ecran... ar trebui sa invete KissTV si MTV de la Prima... fratilor... se ramane fara imagine nu fara sunet! :))

luni, 12 noiembrie 2007

Gandul Reloaded

Domnul Cristian Tudor Popescu cred ca e iar in concediu. Aveam un mare respect pentru el insa se pare ca jurnalistii care lucreaza la Gandul nu prea, sau pur si simplu s-au hotarat ca limba romana merita si ea imbunatatita pe ici pe colo. Domnul S. I., pentru ca nu-si semneaza capodopera, considera ca cuvinte precum boschetar sau persoana fara adopost, sunt invechite si e cazul sa folosim unele mai "trendy", cum ar fi "homlesi" (da este pluralul de la "homles", ca-s mai multi de unul). Cum? Nu stiti ce inseamna homles? Poate suna mai cunoscut "homeless"....
Domnule C. T. Popescu! Schimbati-va jurnalistii ca va fac de rusine! Din nou.

joi, 8 noiembrie 2007

GSP again

E bine sa stim ca macar jurnalistii adevarati urmaresc meciurile de fotbal (sau macar rezumatele) inainte de a scrie despre ele.
" "Ibra" şi-a pus amprenta inclusiv la 3-2, deviind cu călcîiul, pentru Cambiasso, o altă centrare a românului, de astă dată din corner. "

Pacat ca ala care a deviat cu calcaiul este Julio Ricardo Cruz, poreclit si "el Jardinero" sau "Poncherello"...dar chiar are rost sa lasam ceva ca adevarul sa stea in calea unei povesti bune?

Rezumatele mai incolo, ca acum plec la interviu....oricum superb golul doi al lui Ibrahimovici

marți, 6 noiembrie 2007

Concurs cu premii

A innebunit lupul! Oriunde te uiti apare cate o PROMOTIE, SUPER OFERTE, scaderi dramatice de preturi, capace colorate care iti aduc luna de pe cer sau macar experienta. Toate au un singur scop: sa ne faca sa cumparam mai ieftin toate prostiile de care nu am avut niciodata nevoie, dar care acum sunt atat de atractive.

Evident ca si eu, ca orice om de rand, am cazut prada tentatiei. Acum maxim o luna, in spatiul dintre frigider si dulap, trona un ditamai maldarul de ambalaje de snacksuri... ca sigur le trimitem la concurs. Atat de convinsi am fost incat am cumparat chiar plicuri. Cate? pai nu multe vreo 13-15...asa...ca sa nu ramana ambalaje netrimise si sa ratam marea sansa. Evident ca marea sansa am ratat-o. Cum am reusit? Nu am trimis plicurile. Maldarul de ambalaje de snacksuri a disparut, insa plicurie asteapta cuminti sa fie trimise catre un alt concurs minune. Bineinteles ca ocazia s-a si prezentat. Acum strangem ambalajele in sertar, nu de alta dar incercam sa limitam spatiul de depozitare. Daca de data asta reusim sa trimitem plicurile la concurs (inainte de ziua finala)....suntem cei mai tari. Daca castiga Alex si consola aia Wii... cred ca ne imbatam. Despre asta... in episodul urmator.

marți, 4 septembrie 2007

Voiture = Masina

Inca una de la gsp/mysport: unul dintre principalii creatori de articole de la mysport preia un articol de aici si il traduce. Numai ca in loc sa priceapa din articol ca fotbalistul a murit intr-un accident de masina, el pricepe ca a murit intr-un accident aviatic in timp ce se intorcea de la nu stiu ce meci. Ori asa a priceput, ori omul cauta senzationalul mai ceva ca Libertatea.


GSP nu verifica articolul, dar il pune pe pagina lor. Hmm, cred ca imi fac si eu cont pe mysport si incep sa pun tot felul de perle si de scenarii fantastice.


Eu ma intreb asa ca om: daca omul venea de la un meci, nu venea cu toata echipa cu avionul?. Daca stirea ar fi fost reala, nu ar fi trebuit sa fie vorba despre o echipa intreaga de fotbal care a murit? Era mai important un om ca 24 sau 50 cu tot cu oficiali si echipaj? Unii dau copy + paste fara sa gandeasca un pic.

vineri, 31 august 2007

Sefii de la Arsenal sunt idioti

S-au trezit ca vor sa capete drepturi de proprietate asupra cuvantului "gooner", un cuvant inventat de fani...este o imbecilitate la fel de mare cu a lui columbeanu care a incercat sa inregistreze la OSIM numele de Columbeanu. Inca o modalitate de a stoarce de bani fanii...daca le iese manevra, parca vad ca or sa scoata tricouri cu Arsenal cu Gooner scris pe spate. Inteleg ca au drepturi de proprietate asupra cuvintelor "Arsenal" si "Gunners", dar Gooner?????

Astept cu nerabdare momentul in care un fan Arsenal se va trezi sa inregistreze "Arsene Knows".
Altele ce pot fi inregistrate : "The Special One", "Colin Wanker", "NSFW", "Scousers"

marți, 28 august 2007

Americanii din ce in ce mai grasi

Cica numarul persoanelor supraponderale din SUA este in crestere. Cum pe mine ma cam doare unde nu rasare soarele de americani, stirea este de bun augur...se mai elibereaza naibii planeta de atatia prosti...sa-ti hranesti copilul de 7 ani cu chipsuri, hamburgeri si minim 2 L de Cola pe zi denota un nivel de prostie intalnit doar la rednecks...si apoi se vor mira cand copilul lor va muri la 8 ani si se vor plange ca "God is unfair". Si eu sunt de parere ca D-zeu e nedrept. Daca D-zeu era corect, nu existau atatia prosti pe Pamant.

joi, 23 august 2007

Perle GSP

*** "Atacantul echipei AC Fiorentina, Adrian Mutu, este liderul paselor decisive în sezonul 2006-2007 din campionatul Italiei, a anuntat, vineri, site-ul fiorentina.it, citând agentia Datasport.
Internationalul român a reusit opt pase decisive, la fel ca si Adriano (Internazionale Milano) si Antonio Busce (Empoli).
Mutu a fost depasit de Adriano doar atunci când s-a facut media, brazilianul reusind cele opt pase decisive în 1496 de minute jucate, iar românul în 2980 de minute."

Adica Mutu este liderul paselor decisive, dar este si la egalitate cu inca 2...plus ca lui Mutu i-a luat dublul minutelor jucate de Adriano pentru a da acelasi numar de pase decisive...bun lider, l-am vazut si aseara cum tot el isi certa coechipierii pentru ca ii pasasera mingea (ceruta de el cu insistente) desi el era la 5 metri in spatele liniei defensive a turcilor

*** "Arsenal tine de Wenger: îi ofera dublu la salariu!
(thesun.co.uk) Arsenal nu vrea sa îl piarda si pe Wenger dupa ce Henry a semnat cu Barcelona.
Englezii sînt dispusi sa-i ofere o crestere a salariului de aproape 50%, adica aproape 11 milioane de lire sterline pentru un contract pe trei ani."

Dublu la salariu = crestere a salariului de 50%, oare asa sunt pacaliti si cei angajati la gsp cand li se zice ca li se dubleaza salariul?

*** "CHELSEA a pus ochii pe mijlocasul stinga francez Pascal Chimbonda. Tottenham ar primi 9 milioane de euro"

Mda, Chimbonda a ajuns mijlocas stanga din fundas dreapta. Sau poate s-au referit la Florent Malouda si i-au gresit numele