joi, 4 octombrie 2007

Cupa UEFA

* Steaua a trecut de Bate Borisov si de Zaglebie Lubin, Dinamo si Rapid au fost eliminate de Elfsborg si Nurnberg (locul 17 in germania), dupa ce rapid isi mai si amanase un meci din campionat...probabil la anul si peste 2 ani vom avea cel putin o echipa in CL, dar dupa?
Nu vreau sa fiu rautacios sau ceva, dar cand nu treci de famagusta, de elfsborg sau de nurnberg, te ajuta cu ceva faptul ca esti campioana la tine in tara? as prefera ca steaua sa termine mereu pe locul 2, dar sa aiba performante in cupele europene...sa se impiedice doar cand pica cu adversare foarte grele (si uneori sa mai si treaca de ele)...Hai Steaua! Castiga niste puncte in grupa H si ia macar locul de UEFA!

* Am vazut primul episod din Chuck...si pot sa zic ca scena cu Bryce Larkin, cea de parkour, este copiata bucata cu bucata din cea din Banlieue 13, adica asta:

* Pushing Daisies pare un serial interesant si actorii principali sunt perfect alesi...astept cu nerabdare episodul 2

* de pus in curand poze de la mare din weekend-ul trecut si povestea (asta cred ca o scrie adi si doar imi mai dau si eu parerea dupa)

Etapa 2 CL 3.10.2007 Partea II

Grupa A: Besiktas - FC Porto 0-1 (Quaresma) si Liverpool - OM 0-1 (Valbuena)

Portarul lui Porto, Helton, a prins o zi mare si in minutul 91 Quaresma a marcat pe sub portarul celor de la Besiktas la probabil singurul sut pe poarta al portughezilor...Besiktas a ratat mult de tot
Marseille a jucat superb cu Liverpool, putea sa fie 2, 3-0 pentru ei, au avut un gol anulat (degeaba zic eu, pentru ca de obicei cand sunt pe aceeasi linie atacantul si fundasul, se da credit atacului)...Valbuena a prins un sut superb in minutul 77 (si nu in ultimul minut de joc cum au zis idiotii de la Pro TV, jocul tine 90 de minute, nu 78)...Liverpool a avut ocazii mari doar in minutul 90 (si ce ocazii)...nu mai zic de momentul in care comentatorii l-au confundat pe Reina cu Benitez, deja ma doare capul

Grupa B: Rosenborg - Schalke 0-2 (J. Jones, Kuranyi) si Valencia - Chelsea 1-2 (Villa/J. Cole/Drogba)

Rosenborg si-a creat o gramadat de ocazii, dar a avut nesansa si ghinion la finalizare...Schalke a fost mai pragmatica si a inscris de 2 ori (primul gol venind dupa o faza la care norvegienii inca protestau la o lovitura libera)...ce s-a ingrasat Asamoah
Valencia a inscris dupa o faza norocoasa (nu e greseala lui Essien, daca mingea il loveste in ceafa fiind sutata de Ferreira), Malouda este o super aripa si Drogba face ce stie el mai bine: marcheaza

Grupa C: Lazio - Real Madrid (Pandev-2/Van Nistelrooy-2) si Werder Bremen - Olympiakos 1-3 (H. Almeida/ Stoltidis, Patsatzoglou, Kovacevic)

Lazio a ratat o gramada de ocazii, Pandev a reusit o dubla, V. Nistelrooy a dat gol cu stangul cand se pregatea sa suteze cu dreptul si isi continua drumul spre a deveni golgheterul CL (ca eficacitate, isi bate joc de Raul)
Nikopolidis a aparat perfect, Kovacevic a schimbat jocul dupa intrarea sa, Patsatzoglou a sutat superb si a inscris cu ajutorul devierii lui Mertesacker si daca real va lua locul 1 cum trebuie in grupa, locul 2 poate fi luat de oricare din cele 3 echipe (nu se stie cand isi revine werder)

Grupa D: Benfica - Sahtior 0-1 (Jadson) si Celtic - AC Milan (McManus, McDonald/Kaka)

Cat de greu e sa tii minte ca Sahtior a batut Celtic cu 2-0 si nu 3-0 in prima etapa? Daca vreti sa aflati, intrebati comentatorii Pro TV...Sahtior intre timp are 6 puncte si daca scoate macar 3 puncte de pe urma dublei cu Milan, va termina pe primul loc in grupa
Meciul Celtic-Milan mi-a fost distrus de comentatori aproape in totalitate cu urmatoarele jocuri:1. Massimo Donati nu a venit de la Torino, ci de la AC Milan, echipa careia i-a apartinut din 2001 pana in 2007, asa ca puteati folosi expresia "Donati, fostul jucator al celor de la Milan" (ce bun era asta in Championship Manager); 2. Seedorf a castigat 4 Ligi ale Campionilor cu 3 echipe diferite: Ajax, Real Madrid si AC Milan. Cu Milan a luat 2 Ligi ale Campionilor, asa ca daca anul asta Milan castiga din nou Liga Campionilor, Seedorf va lua a 5-a Liga a Campionilor, nu a patra...dar deh, sunt doar date si statistici...in rest, Milan a jucat prost, Celtic si-a dorit mult victoria si a obtinut-o meritat