joi, 4 octombrie 2007

Etapa 2 CL 3.10.2007 Partea II

Grupa A: Besiktas - FC Porto 0-1 (Quaresma) si Liverpool - OM 0-1 (Valbuena)

Portarul lui Porto, Helton, a prins o zi mare si in minutul 91 Quaresma a marcat pe sub portarul celor de la Besiktas la probabil singurul sut pe poarta al portughezilor...Besiktas a ratat mult de tot
Marseille a jucat superb cu Liverpool, putea sa fie 2, 3-0 pentru ei, au avut un gol anulat (degeaba zic eu, pentru ca de obicei cand sunt pe aceeasi linie atacantul si fundasul, se da credit atacului)...Valbuena a prins un sut superb in minutul 77 (si nu in ultimul minut de joc cum au zis idiotii de la Pro TV, jocul tine 90 de minute, nu 78)...Liverpool a avut ocazii mari doar in minutul 90 (si ce ocazii)...nu mai zic de momentul in care comentatorii l-au confundat pe Reina cu Benitez, deja ma doare capul

Grupa B: Rosenborg - Schalke 0-2 (J. Jones, Kuranyi) si Valencia - Chelsea 1-2 (Villa/J. Cole/Drogba)

Rosenborg si-a creat o gramadat de ocazii, dar a avut nesansa si ghinion la finalizare...Schalke a fost mai pragmatica si a inscris de 2 ori (primul gol venind dupa o faza la care norvegienii inca protestau la o lovitura libera)...ce s-a ingrasat Asamoah
Valencia a inscris dupa o faza norocoasa (nu e greseala lui Essien, daca mingea il loveste in ceafa fiind sutata de Ferreira), Malouda este o super aripa si Drogba face ce stie el mai bine: marcheaza

Grupa C: Lazio - Real Madrid (Pandev-2/Van Nistelrooy-2) si Werder Bremen - Olympiakos 1-3 (H. Almeida/ Stoltidis, Patsatzoglou, Kovacevic)

Lazio a ratat o gramada de ocazii, Pandev a reusit o dubla, V. Nistelrooy a dat gol cu stangul cand se pregatea sa suteze cu dreptul si isi continua drumul spre a deveni golgheterul CL (ca eficacitate, isi bate joc de Raul)
Nikopolidis a aparat perfect, Kovacevic a schimbat jocul dupa intrarea sa, Patsatzoglou a sutat superb si a inscris cu ajutorul devierii lui Mertesacker si daca real va lua locul 1 cum trebuie in grupa, locul 2 poate fi luat de oricare din cele 3 echipe (nu se stie cand isi revine werder)

Grupa D: Benfica - Sahtior 0-1 (Jadson) si Celtic - AC Milan (McManus, McDonald/Kaka)

Cat de greu e sa tii minte ca Sahtior a batut Celtic cu 2-0 si nu 3-0 in prima etapa? Daca vreti sa aflati, intrebati comentatorii Pro TV...Sahtior intre timp are 6 puncte si daca scoate macar 3 puncte de pe urma dublei cu Milan, va termina pe primul loc in grupa
Meciul Celtic-Milan mi-a fost distrus de comentatori aproape in totalitate cu urmatoarele jocuri:1. Massimo Donati nu a venit de la Torino, ci de la AC Milan, echipa careia i-a apartinut din 2001 pana in 2007, asa ca puteati folosi expresia "Donati, fostul jucator al celor de la Milan" (ce bun era asta in Championship Manager); 2. Seedorf a castigat 4 Ligi ale Campionilor cu 3 echipe diferite: Ajax, Real Madrid si AC Milan. Cu Milan a luat 2 Ligi ale Campionilor, asa ca daca anul asta Milan castiga din nou Liga Campionilor, Seedorf va lua a 5-a Liga a Campionilor, nu a patra...dar deh, sunt doar date si statistici...in rest, Milan a jucat prost, Celtic si-a dorit mult victoria si a obtinut-o meritat